Wentylacja i rekuperacja

Specjalizujemy się w instalacji wentylacji mechanicznej oraz montażu rekuperacji. Projektujemy systemy wentylacji, dobieramy najlepsze rozwiązania i urządzenia oraz przeprowadzamy kompleksowy montaż.

Nasza oferta skierowana jest do właścicieli domów jednorodzinnych, mieszkań, biur, lokali gastronomicznych oraz handlowych, hal produkcyjnych i magazynowych.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna dzieli się na wentylację wywiewną oraz nawiewno-wywiewną. Ta pierwsza jest najprostszym systemem, na który składają się wentylatory zainstalowane w kanałach wentylacyjnych. W tym przypadku powietrze do budynku dostaje się poprzez nawiewniki oraz nieszczelności okien i drzwi. Z kolei wentylacja nawiewno-wywiewna nie tylko usuwa powietrze z budynku, ale również doprowadza świeże powietrze do pomieszczeń. W tym systemie niezbędne jest doprowadzenie sieci kanałów do centrali wentylacyjnej. By zmniejszyć straty energii, warto zdecydować się na wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. 

YouCool - klimatyzacja i wentylacja - Wrocław, Nysa

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to system wymiany powietrza wraz odzyskiem ciepła. Sercem tego systemu jest rekuperator – urządzenie, które zasysa świeże powietrze z zewnątrz budynku, filtruje je i rozprowadza w pomieszczeniach. Jednocześnie rekuperator zaciąga zużyte powietrze i zanim wyrzuci je na zewnątrz budynku odzyskuje z niego ciepło. Odzyskanym ciepłem ogrzewane jest świeże powietrze, ale co ważne w rekuperatorze nie dochodzi do mieszania powietrza zużytego ze świeżym. Dzięki temu do pomieszczeń napływa powietrze pozbawione alergenów oraz kurzu, a usuwane jest powietrze zawierające różne zanieczyszczenia bytowe, jak roztocza, bakterie, dwutlenek węgla i nieprzyjemne zapachy.